В рамках грантового проєкту Hub of the EU solutions в межах навчального семестру свою активну роботу розпочав навчальний сертифікатний курс «Modern challenges: security and EU».
Незважаючи на глобальну статистику, що свідчить про збільшення безпеки, в Європі відчувається зростаюче відчуття невпевненості. Протягом останнього 10-ліття відбулися значущі зміни в європейському середовищі безпеки. Технологічна революція впливає на всі аспекти життя, переформатовуючи світове уявлення про безпеку, конфлікти та війну.
Медіа-ландшафт трансформується, а взаємодія мереж досягає непритомної складності. Даний курс для українських студентів дає глибоке розуміння в багатодисциплінарному вивченні сучасних викликів та питань безпеки ЄС, розкриває візію гібридних конфліктів та гібридних воєн. Окрім цього, ми приділяли увагу глобальним викликам для ЄС у військовій, політичній та соціальній сферах.
Курс охоплює зміни в середовищі безпеки, пояснює механізми загроз безпеці (у таких сферах, як критична інфраструктура, дезінформація, радикалізація, насильницький екстремізм і тероризм) та реакцію ЄС на них. Мета дисципліни — визначити та дослідити національні, регіональні й колективні вимоги до спроможностей і можливостей безпеки для підтримки комплексного підходу до протидії загрозам безпеці.
Курс передбачає аналіз таких питань:
Перелік тем
- Тема 1. Сучасні виклики безпеки в ЄС. Концептуальна рамка сучасних викликів та загроз.
- Тема 2. Підходи ЄС до безпеки. Еволюція викликів та питань безпеки.
- Тема 3. Сучасні глобальні та трансрегіональні загрози. Роль ЄС у запобіганні конфліктам та побудові миру: чотири ключові виклики.
- Тема 4. Ландшафт безпеки в ЄС та гарячі точки.
- Тема 5. Енергетична безпека. Війна в Україні та енергетична криза.
- Тема 6. Міграційна криза в ЄС.
- Тема 7. Відносини Європейського Союзу з росією.
- Тема 8. Тероризм і безпека ЄС, антитерористична політика та інструменти.
- Тема 9. Проблеми безпеки ЄС та гібридні загрози.
- Тема 10. Інформаційна безпека, її принципи та політика інформаційної безпеки.
- Тема 11. Правила та принципи захисту. Закони про захист даних у ЄС: GDPR.
- Тема 12. Конвенційна та гібридна війна. Концепція гібридної війни.
- Тема 13. Глобальний тероризм і безпека ЄС. Реакція ЄС на тероризм. Інструменти боротьби з тероризмом. Європейська антитерористична політика.
- Тема 14. Європейське співробітництво в галузі безпеки та оборони. ЄС-НАТО і країни Східного партнерства. Співпраця НАТО-ЄС-Україна у сфері боротьби із загрозами безпеці (включаючи гібридні загрози).
- Тема 15. Україна як невід’ємна частина сучасної європейської архітектури безпеки.
- Тема 16. Спільна рамка боротьби з гібридними загрозами. Реакція НАТО на гібридні загрози.
Модуль 1
Сучасні виклики безпеки для ЄС
TOPIC 1. SECURITY OF THE EU, APPROACHES.
TOPIC 2. THE CONCEPTUAL FRAMEWORK OF MODERN CHALLENGES AND THREATS.
TOPIC 3: EVOLUTION OF CHALLENGES AND SECURITY ISSUES.
Модуль 2
Конфлікти та ЄС
TOPIC 1. CURRENT GLOBAL AND TRANSREGIONAL THREATS.
TOPIC 2. SECURITY LANDSCAPE IN EUROPE & HOT SPOTS.
TOPIC 3: THE EU’S ROLE IN CONFLICT PREVENTION AND PEACEBUILDING: FOUR KEY CHALLENGES.
Модуль 3
Проблеми безпеки та ЄС
TOPIC 1: ENERGY SECURITY. THE WAR IN UKRAINE AND THE ENERGY CRISIS.
TOPIC 2: THE MIGRATION CRISIS IN THE EU.
TOPIC 3: THE EU AND RUSSIA RELATIONSHIPS.
Модуль 4
Конвенційна та гібридна війна
TOPIC 1. THE CONCEPT OF HYBRID WAR, APPROACHES AND MEANINGS.
TOPIC 2: CONVENTIONAL VS HYBRID WAR.
Модуль 5
Проблеми безпеки ЄС та гібридні загрози
TOPIC 1. EU’S SECURITY AND HYBRID THREATS.
TOPIC 2: INFORMATION SECURITY, ITS PRINCIPLES AND INFORMATION
SECURITY POLICY.
TOPIC 3. PROTECTION RULES AND PRINCIPLES.
DATA PROTECTION LAWS IN THE EU:
THE GDPR.
TOPIC 4: EU SECURITY UNION STRATEGY.
Модуль 6
Глобальний тероризм та безпека ЄС
TOPIC 1: TERRORISM AND SECURITY OF THE EU.
TOPIC 2. THE EU RESPONSE TO TERRORISM.
COUNTER-TERRORISM INSTRUMENTS.
TOPIC 3: EUROPEAN ANTI-TERRORISM POLICY.
Модуль 7
Співпраця у сфері безпеки та оборони в Європі
TOPIC 1. EU-NATO AND THE EASTERN PARTNERSHIP COUNTRIES.
TOPIC 2. NATO RESPONSE TO THREATS.
TOPIC 3. NATO-EU-UKRAINE COOPERATION IN COMBATTING SECURITY THREATS (INCLUDING HYBRID THREATS).
Модуль 8
Україна як невід’ємна частина сучасної європейської архітектури безпеки
TOPIC 1: UKRAINE’S CRISIS – EVOLVING EUROPEAN SECURITY ARCHITECTURE.
TOPIC 2: THE ROLE OF UKRAINE IN EUROPEAN SECURITY ARCHITECTURE. PERSPECTIVES AND FUTURE OF THE EU.
Учасники курсу
Проходили даний курс близько 70-ти студентів Навчально-наукового інституту лінгвістики та Навчально-наукового інституту міжнародних відносин та національної безпеки.
Викладач курсу Анатолій Олексійович Худолій зазначив: “Основна ідея дисципліни полягає у вивченні теоретичних основ та розвитку практичних навичок студентів у сфері сучасних викликів і європейської безпеки”.
Також, в рамках курсу викладали: Ольга Романівна Балацька, Тетяна Віталіївна Сидорук та запрошені іноземні лектори.
У підсумку студенти отримали сертифікати за проходження курсу «Modern challenges security and EU»
Скріншоти:
Відгуки:
«Завдяки цьому курсу я мала змогу покращити свої знання з геополітичної ситуації, що є надзвичайно корисним для людини будь-якої спеціальності. Найбільше мені сподобалася робота з англомовними статтями та різноманітною лексикою, а також лекції з іноземними лекторами. Дякую вам за цей курс!»
«ВСЕ.Окрім вивчення корисної та цікавої інформації, я розширила свій словниковий запас, поборола страх починати щось нове та знайшла розраду в створенні презентацій до семінарів. Загалом курс став моїм quality time, способом гарно провести вечір. До того ж, на курсі була дружня атмосфера. Навіть моя мама приходила послухати лекції»
«Я вважаю цей курс корисним, адже під час нього я розширила свій словниковий запас як англійською, так і українською мовою, поглибила свої знання у політичний сфері. Цей курс також допоміг мені бути більше проінформованою стосовно актуальних глобальних питань. Та найбільше мені сподобалось не просто освоювати теоретичний матеріал, а й обмінюватись власними думками зі своїми колегами та однолітками, чути різні точки зору. Було приємно чути, як багато в нас небайдужої, зацікавленої та активної молоді. Окремо потішило слухати й запрошених лекторів, особливо лекторку із іноземного університету пані Наріне Газарян. Такий досвід допомагає не лише отримати свіжу перспективу, а й відчути себе побаченими на міжнародному рівні…»
«Як учасник сертифікатної програми, я змогла покращити свій рівень знань з англійської мови, а також дізнатися більше про сучасні виклики ЄС та світу загалом.Мені сподобалося як були підібрані теми, їх проходження викликало в мене бажання дізнатися більше про ЄС, політику та міжнародні відносини. Мене зацікавила тема гібридної війни та важливість розуміння її проявів. Під час підготовки до семінарів, я змогла дослідити глибше обрані теми та представити їх у формі презентацій. Тож, можу впевнено сказати, що взяти участь у сертифікатній програмі, було корисним і цінним досвідом».
«Мені сподобалось перекладати – це була моя основна мета, покращити своє володіння перекладом складнішої лексики, ніж я звикла. Крім того, я стала більш ознайомленою з політичними темами, що на сьогоднішній день вважаю необхідними. Тепер я значно краще усвідомлюю всі процеси, пов’язані з вступом України до НАТО і ЄС, зважуючи всі за та проти, читаючи різноманітні статті, оцінюючи думки впливових видань та особистостей, і маю уявлення про всі етапи, які очікувано ми повинні пройти для досягнення мети. Також мені дуже сподобалося слухати лекції викладачів з різних факультетів — це був дорогоцінний досвід».
«Сертифікатна програма була досить цікавою для мене, адже я вперше долучилася до подібного курсу. Було цікаво слухати лекції та семінари англійською, адже цим я попрактикувала сприйняття на слух англійської мови та покращила словниковий запас. Мені сподобалось готувати презентації на семінари та аналізувати статті які нам пропонував лектор. Завдяки сертифікатній програмі дізналася багато про політичні процеси за межами України, що є необхідним для розуміння настроїв наших іноземних партнерів. Загалом я задоволена що долучилася до програми, адже дізналася для себе багато нового, з користю провела час та в майбутньому хотіла б знову долучитись до подібного курсу».
«Особисто мені найбільше сподобалася частина з професором Худолієм, тому що ми мали можливість розвивати наші перекладацькі навички, також ця частина була найбільш зрозумілою».
«Мені дуже сподобалися всі 3 блоки. В особливі сподобалися лекції Тетяни Віталіївни Сидорук, те як невимушено і на одному диханні проходив час лекції».
«Лекції на нетипові теми, як-от будова ЄС в сфері “зеленої” політики в блоці пані Балацької, секції з перекладами статей наживо в блоці пана Худолія».
«Мені сподобалось все, починаючи від тем зустрічей, закінчуючи організацією. Все було структуровано та цікаво. Цей курс не лише про теорію, але і про практику, що є дуже важливо та цінно».